בס"ד

נלב"ע ד' בטבת תשע"ה (1929-2015)

גרציה אלבז נולדה ביום שלישי, ד שבט ה'תרפ"ט 15.1.1929, במלאח שבעיר ספרו שבמרוקו, להורים שמעון מחפודה ע"ה ולזוהרה לבית משפחת מאיר סודרי ז"ל. בת למשפחה מרובת ילדים , 4 אחים ו- 4 אחיות. שמם הוא : עמרם, גרציה, מרדכי, רחל, שלום, מרסל, שמואל וסולה.

אביה שמעון נפטר כשהיא בת 13 ואימה זהרה נותרה עם 8 ילדים קטנים ונטל כלכלתם הוטל על כתפיה.  כדי לפרנסם היא עסקה בהכנת משקאות חריפים ותפירת שטיחים.

גרציה ע"ה לא הלכה לבית הספר ועזרה לאימא שלה לגדל את האחים הקטנים, בגיל 12.5 השיאו אותה למרדכי לבית משפחת אלבז. בגיל 17 גרציה ע"ה ילדה את הבן הבכור עזר ולאחר כשנתיים ילדה את הבת זהרה.

בגיל 19, שנת 1948 ביחד עם מרדכי נעלו את הבית שבו חיו בספרו לקחו מזוודה קטנה עם מעט בגדים ויחד עם שני ילדים קטנים עזר היה בין 3 וזוהרה הייתה בת 10 חודשים. כך הם החלו את מסע העזיבה ממרוקו בצורה בלתי חוקית.

מסע העליה לארץ היה קשה בדרך ממרוקו ומשם לצרפת, הפליגו מצרפת באניית דייגים רעועה בשם "אטו מרתו". האנייה עגנה בנמל חיפה בדיוק בערב הכרזת המדינה ה' באייר 1948. כאשר ירדו מהאנייה הוסעו אל מעברת בנימינה שנקראה "שער העלייה" ושם שהו חודש ימים בימים אלה התחוללה מלחמת השחרור. לאחר חודש עברו לעיר רמלה ובה המשפחה גרה 15 שנים.

 

מרדכי אלבז ז"ל
מרדכי אלבז ז"ל

בשנת 1963 מרדכי בעלה ע"ה קנה משק במושב יד רמב"ם  מאבא שמול ז"ל לשם עברה המשפחה לגור. גרציה עסקה בטיפול בילדים ובטיפוח הבית. המטעמים שהכינה היו טעימים מאד, דאגה לכולם, הייתה אישה טובת לב ונעימה מאד, חברותית, אהבה לעזור לכל אדם, אירחה ברוחב לב כל אדם שנכנס לבית. עזרה מאד במשק בגידול העופות.

שמות ילדיה : עזר, זוהרה מאיוסט (ז"ל), סטריה וענונו, דינה גורין, שמעון, מאיר ושמחה פלג

גרציה אלבז ז"ל נפטרה ביום חמישי  ד' בטבת תשע"ה

יהי זכרה ברוך. ת. נ. צ. ב. ה

כתבה הבת שמחה פלג לבית משפחת אלבז