תיעוד מחודש מרץ 2020 , מאת : 

אירנה פאסקאלי – במאית סרטים ממקדוניה ( Irena Paskali ) 

מריאן בקלין – סופרת מפינלנד ( Marianne Backlen )

"מלאח"

סיירנו בצפרו , במה שנשאר מהמרכז התרבותי החי של יהדות בעיר, המלאח .לפני ההגירה המאסיבית לישראל , בשנות 60 , ספרו נקראה ירושלים הקטנה של מרוקו.

"בית החיים"

ביקרנו בבית העלמין היהודי בו רוב המצבות נראות מוזנחות ונטושות .ברקע משתקף ההר החום , פרחים קטנים בצבע כתום צומחים בין הקברים.

"אם הבנים"

יש מבקרים מישראל לצפרו לחפש את בית אבותיהם ב"מדינה".ביקרנו במתחם סגור , היום שקט ונטוש בו היה בעבר גן ילדים ובית הספר היהודי .במתחם יש בית כנסת, יחסית שמור. משפחת מרוקאית גרה במתחם . אישה חברותית אירחה אותנו במטבח שלה ,שיחקה עם ילד קטן. החיים ממשיכים, אנשים באים והולכים . היו שם ספרי תפילה וספרי לימוד בעברית בתוך ארון צבוע בטורקיז , כמו צבע החלונות בבית הכנסת. הצבעים, ירוק וכחול היו בשימוש נרחב בצפרו , בכל מרוקו.

קראנו שבשפשואן הרחובות נצבעו בכחול ע"י היהודים בתחילת שנות ה- 30 , כחול הוא צבע השמיים , צבע גן עדן וירוק הוא צבע קדוש באיסלם.

"דאר אטמאני" ב- "מדינה"

חזרנו לבית שלנו ב"מדינה" , פתחנו דלת כחולה של בית בן 400 שנה, זה היה פעם בית של רב מפורסם ( הרה"ג המלאך רפאל מאמאן זצ"ל ) הלוואי וכל המבקרים מישראל היו יודעים על הבית הזה , היום הוא משמש אכסניה ומרכז תרבותי , דייריו הם אמנים מכל העולם

 

Memories of little Jerusalim in Sefrou _ from PPP on Vimeo.