שלום רב,

מטרת העל של האתר היא הנצחה ותיעוד של כל מה שסימל את קהילת צפרו הקדושה. אנשים, מנהגים, מנגינות וטעמים. ההנצחה הצנועה הזו היא גלעד דיגיטלי שיוכל לעבור בקלות אל הדורות הבאים.

קהילת צפרו היתה אחת הקהילות העתיקות והחשובות ביותר ביהדות מרוקו. בנקודת הזמן שלנו, צריך להיות ריאלים, לא נוכל לשחזר 600 שנה לאחור, זמן קיום הקהילה, אבל אי"ה במאמץ משותף ורצון טוב נוכל להציל 100 שנה לאחר.

לצערנו, כל יום שעובר, אנחנו נפרדים בצער מעוד אדם שיכל להזכיר נשכחות, להציל עוד פיסת מידע. בעידן הדיגיטלי של היום כל צאצא של בני הקהילה יכול להחזיק מכשיר טלפון משוכלל, לצלם או להקליט את סבא או סבתא מספרים סיפור, מנעימים בפיוט שקשור לצפרו, כל אחד יכול בקרב משפחתו יכול לסייע להאיר פינות חשוכות. כל ילד יכול לפתוח את אלבומי תמונות המשפחה ולחשוף עוד סיפור מעניין ועוד חיבור משפחתי מרתק. משימת התיעוד בפן הטכנולגי קלה מתמיד, נדרש מאיתנו רק רצון טוב .

הקהילה שהתקיימה בצפרו מרוקו עד דצמבר 1972, אינה מתקיימת קיום פיזי, בניה האחרונים וצאצאיהם מפוזרים ברחבי העולם. כאשר אנו מחברים את הנקודות לאחור, ניכר ע"פ איתור תחילת השרשרת כי כולנו משפחה. אביטבול התחתנו עם אלבז , טובלי עם זיני, מויאל עם חמו, הרוש עם שטרית ועוד ועוד ועוד. רק משפחה גדולה תוכל לאחד שורות ולהירתם למשימת ההנצחה הנעלה הזאת.

ללא פעולה והשקעה מינימלית מצידנו אנחנו קרובים לאבד את היכולת לתעד ולשמר 100 שנה לאחור. כל מידע השוכב לו במגירה חשוכה חייב לראות אור למען הדורות הבאים.

ע"פ רישום שנאסף ממפקד אוכלוסין רשמי משנת 1947 האוכלוסיה היהודית בצפרו מנתה 5,757 תושבים, מסיפורי זקני הקהילה דובר על הערכות של כ- 8,000 יהודים שהיו בצפרו בשנת 1940 אשר ביחד היוו כ- 50% מכלל התושבים. בין אם מדובר ב- 5,000 או 8,000 אנשים, אני בעצם מגלה, לאחר למעלה משלוש שנים של איסוף מידע, כי אני עדיין בתחתית של התחתית בכל הנוגע לגילוי העושר הרוחני והתרבותי שהיה בצפרו. חיו בקהילה ענקים בתורה, גדולים במשפט, מדע ויהדות. נלחמו לקיים את הקהילה היהודית הקדושה למרות כל הפרעות ותהפוכות השלטון. היום ברור לי כאור השמש, משימת התיעוד רק החלה.

בפן האישי אני מגלה שגם אני התעוררתי מאוחר , לדוגמא , בניסיון לבנות עץ שורשים משפחתי אין לי מידע על סבא רבא  וסבתא רבתא שלי,  הורי ר' אליהו טובלי ע"ה ועל שורש משפחתי.

חשוב לציין כי אבותינו נלחמו מאות בשנים על קיום הקהילה היהודית אז אנחנו צריכים, לכל הפחות, לספר את סיפורם לחשוף את פניהם ( קישור לעמוד פנים ושמות לחצו כאן ) . כל שבוע מתפרסם באתר מועדי האזכרה לשבוע הקרוב וכל שנה , שבוע לפני מועד האזכרה מתפרסם עמוד הנצחה של בן קהילה שעבר מן העולם. יחד עם זאת מתפרסמים פוסטים סביב אירועים במעגל השנה במאמץ לתעד את מנהג אבותנו. כך זוכים הדורות הבאים להכיר את אבותיהם וללמוד על שורשיהם.

כמדי שבוע אני קורא לכל משפחות ילידי בני קהילת צפרו , לשלוח תמונה וסיפור חיים של יקירי המשפחה שחלפו מן העולם, ליצירת דף הנצחה אישי באתר אשר יפורסם כל שנה בשבוע האזכרה ב"ה . בכדי שההנצחה תהיה שלמה ומכובדת  , מתבקש מבנה מינימלי לעמוד ההנצחה ע"פ הפירוט הבא :

  • תמונה/ תמונות באיכות טובה
  • תאריך לידה עברי ולועזי
  • שם ההורים והאחים
  • עיסוק ומשלח יד בצפרו
  • ציון בן הזוג וצאצאים
  • שנת עליה לארץ ומקום מושבם בארץ ישראל
  • עיסוק ומשלח יד בארץ
  • תאריך פטירה עברי ולועזי

ניתן כמובן לפרט מעבר, כל המרבה הרי זה משובח.

אתר קהילת צפרו פעיל מתחילת מדצמבר 2016 ועד היום, מאז פורסמו למעלה מ- 300 פוסטים, עמוד ההנצחה כולל כ-500 שמות של מועדי אזכרה והוכנו 70 עמודי הנצחה בלבד  (קישור לעמוד ההנצחה לחצו כאן ) .

ע"פ דוח הכניסות, האתר מאוד מעניין קהלים רחבים. עד כה נרשמו 30 אלף כניסות נצפו בו 130 אלף דפים. כלומר יש עניין וחסרה עוד הירתמות של הדור הממשיך.

כמו כן המון נושאים בחיי הקהילה, לא קיבלו התייחסות אשמח לקבל סיוע ולהעמיק את התיעוד, לפיכך אשמח לצרף כותבים לאתר ( ליצירת קשר לחצו כאן ) דוא"ל למשלוח המידע –  eli@tubaly.com

בברכה ובכבוד רב ,

אלי טובלי