בכ"ב בתמוז תשע"ו 27 ליולי 2016 , השתתפתי בהילולה רבת משתתפים, לזכרו של רבי רפאל משה אלבאז (רמ"א) זצוק"ל, זיע"א, ההילולה נערכה בבית הכנסת של קהילת צפרו באשדוד לציון יום פטירתו ה-120 שנה. הקהילה נוהגת לערוך מדי שנה הילולה ביום פטירתו.

במרכז הערב, חגיגת השקת הספר "ביד רמ"א" תולדותיו ופרקי חיים, שהוצא לאור ע"י כולל  "תפארת הלוויים" באשדוד בראשותו של הרב יגאל נחמני (אביו גבריאל יליד מרקש ואימו רובידא לבית ר' אברהם הלוי לוי ילידת צפרו. הסבתא של רובידא היא מזלטוב לבית סודרי אשתו השנייה של ה-רמ"א).

הערב היה מאורגן למופת , התוכנית, ההנחיה ,התפילות הנעימות, הדוברים , המברכים והמרצים. הקהל היה מורכב ממתפללי בית הכנסת, אורחים מאשדוד, מירושלים, מרחובות, ראשון לציון, מיד-רמב"ם, מישובים אחרים ואני מ-הר אדר.

הקהל מגוון מבחינת ילידי צפרו, מהדורות השונים דור ראשון-ותיקים, דור שני-הרוב ודור שלישי. חוויה של רגעים מרגשים של מפגשים של קרובים, חברים ומכרים מכל התקופות.

בחלק השני של סעודת ההילולה יחד עם הנשים, מניין המשתתפים הגיע ליותר מ- 300 איש ואישה.התפריט היה מכובד בשפע של סלטים, מנות ראשונות ואחרונות הכול מטעמים, טיבולים ובישולים של המטבח המשפחתי ושל האימה הצפרוייה. גם בחלק זה של ההילולה האווירה סביב השולחנות הייתה נעימה ,שמחה והתרגשות. השלמת דברי ברכה בשירה ופיוטים.

"כלו עיני מיחל בשורה", השיר מילים ולחן של הרמ"א, אומץ בערב זה של ההילולה להמנון של יוצאי קהילת יהודי צפרו בישראל והושר בנעימה על ידי יהודה אלבז הי"ו מהנהלת בית הכנסת ונמנה על צוות מארגני ההילולה. הערב נמשך ללילה ועד אחרי 22:00.

בשני החלקים, רוחו של החכם והצדיק, הרמ"א ליוותה את הקהל כולו.

יהי רצון שזכותו תמשיך להגן עלינו וללוות  אותנו ולעוד מפעלים להאדרת התורה והמורשת של הקהילה המפוארה.

בסוף ההילולה חולק הספר "ביד רמ"א" תמורת 50 ₪ ונאספו תרומות לבית הכנסת ולעמותת עמק התורה/כולל תפארת הלוויים.

בסוף הספר, בדפיו האחרונים הודפסו דברי ברכה לכל הפעילים והמארגנים הי"ו וכן דברי הנצחה לעילוי נשמות הקרובים שנפטרו (בכללם סבים וסבתות,הורים דודים ודודות,גיסים וגיסות וקרובים אחרים שלנו- הרשימה הועברה באמצעותי כולל איסוף התרומות).

תבוא הברכה והתודה לכל המארגנים.

בכבוד רב

דוד אפרתי – אפריאט